"Czynniki sprzyjające odstawianiu konopi we wczesnej dorosłości" (Reasons for cannabis cessation among young adults), Katarzyna Kocoń
Artykuł opisuje szczegółowo procedurę badawczą, której celem była odpowiedź na następujące pytania:
• Jaki jest odsetek osób używających konopi w okresie dorastania, które przestają ich używać we wczesnej dorosłości?
• Jakie czynniki mają wpływ na zaprzestanie używania przetworów konopi w okresie wczesnej dorosłości?
Wnioski z badania:
1. Zaprzestanie używania konopi bez pomocy specjalistycznej jest możliwe, co potwierdzają wyniki innych badań.
2. Zaprzestanie używania konopi ma najczęściej miejsce w okresie wczesnej dorosłości.
3. Kobiety częściej niż mężczyźni przestają używać konopi, co potwierdzają wyniki uzyskane przez innych badaczy.
4. Okazjonalne używanie konopi w okresie dorastania wiązało się najczęściej z zaprzestaniem używania konopi we wczesnej dorosłości lub brakiem zmiany wzoru używania. Problemowe używanie konopi w okresie dorastania wiązało się najczęściej z brakiem zmiany wzoru używania i ograniczeniem używania we wczesnej dorosłości do okazjonalnego. Zaprzestanie używania konopi przez osoby używające konopi problemowo jest możliwe, jednak mało rozpowszechnione.
5. Czynniki wpływające na zaprzestanie używania konopi to nieużywanie w okresie wczesnej dorosłości innych niż konopie narkotyków i występowanie objawów depresji w okresie wczesnej dorosłości.
6. Czynniki mające związek z zaprzestaniem używania konopi to: płeć żeńska, wykształcenie wyższe lub średnie, małe zapotrzebowanie na stymulację, występowanie objawów depresji zarówno w okresie dorastania, jak i wczesnej dorosłości, okazjonalne używanie konopi w okresie dorastania, rzadsze używanie innych narkotyków i rzadsze upijanie się we wczesnej dorosłości.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach